top of page

מאמרים חשובים לבריאותך

מה זה SLS ופראבנים? ולמה כדאי לעבור למוצרים אקולוגיים? 

Image by Alex Kondratiev

מחקרים רבים מוכיחים שהמון חומרים, בהם אנחנו משתמשים כל יום, כמה פעמים ביום, מסוכנים לבריאותנו. 

בדף זה איגדנו וסיכמנו עשרות מאמרים ומחקרים נטולי אינטרס מהארץ ומהעולם המוכיחים שמוצרי המדף, כמו סבונים, קרמים, תחבושות היגייניות, מגבונים ואפילו נייר טואלט מכילים חומרים מסוכנים לבריאותך.

 

 

ללכת יד ביד עם הטבע

תינוקות טבעיים למשפחה בריאה

 

כשהבייבי התפתח.ה בבטן שלך דאגת לא להכניס לגופך רעלים כמו אלכוהול, סיגריות או אוכל שעלול להזיק להמשך התפתחות תקנית.

לאחר הלידה, התינוק.ת שלך ממשיךה להתפתח ולגדול והאמת? שהבייבי עוד לא בשל.ה לספוג את כל המזהמים שיש מחוץ לרחמך.

דבר חשוב אנחנו רוצים להגיד לך: העור התינוקות, עד גיל שנתיים, אינו בשל לחלוטין מבחינת תפקידו כחיץ בין החוץ והפנים, כך שהוא פגיע יותר לחומרים מגרים וחדיר יותר לחומרים אלרגניים שונים.

אמא,

כשאת בוחרת מה לקנות לתינוקך אל תסתפקי בהצצה מהירה על המוצר, קיראי את האותיות הקטנות.

אנחנו בטוחים שתופתעי.

מוצרי התינוקות נראים מאוד תמימים על המדף, אך אם נסתכל ונבין מה מסתתר מאחורי כל מילה ומספר, נחקור כל מרכיב ומרכיב, נבין שהמוצרים האלה לא מותאמים (בעליל) לעורם העדין של היקרים לנו מכל.

 

אז בואו נקח אחריות ונבין מה נמצא (כמעט) בכל מוצר רחצה שלך וגם של תינוקך:

מבשמים סינתטיים:

סבוני גוף, שמפו ומרכך לשיער מכילים חומרי ריח סינתטיים שנועדו להעניק למוצרים ניחוח ממכר, אבל בפועל עשויים להוביל לתסמינים מאוד לא סימפטיים, כמו בעיות בדרכי הנשימה, כאבי ראש, התעטשויות וגירוי בעיניים.

המכון הלאומי האמריקאי לבטיחות בעבודה מצא שיותר מ-30 אחוז מתרכובות המשומשות בתעשיית הבישום רעילות. אך הן יופיעו תחת המילה הכללית "בישום" או "ניחוח", או באנגלית "fragrance", כנראה כדי לא לחשוף את האמת או מתכונים סודיים שעומדים מאחורי המוצר וריחו הייחודי.

 

במוצרי הרחצה שבחרנו לאתר נטורלגרופיז,  משתמשים רק בשמנים אתריים טבעיים להענקת ניחוח טבעי ונקי מכימיכלים מסוכנים.

פתלאטים – Phthalates
פתלאטים הם שם כולל לחומצה שמשמשת לשימור הריח ולהבטחת אורך החיים במוצרי קוסמטיקה שונים.

פתלאטים יופיעו בסבון תחת השם (diethylphthalate DEP) והם משויכים למספר בעיות רפואיות כגון: סרטן השד, אסתמה, בעיות פוריות גבריות ואלרגיות שונות. הבעיה היא שלא על כל הסבונים כתוב שהם כוללים פתלאטים מאחר שהפתלאטים הם לא רכיב בפני עצמו אלא רכיב בתוך תמצית הריח.
האלטרנטיבה כאן היא קצת בעייתית: תמציות ריח שהן לא תמציות אתריות ובכל זאת ממקור טבעי הן משהו יחסית חדש בעולם, מהשנים האחרונות בלבד, הן עדיין לא מוכרות ולא נפוצות מספיק.
לכן הפעם ההמלצה היא לברר מה מקור הריח ועד כמה הוא טבעי. כיוון שאם הוא סינטטי, ישנו סיכוי גבוה שיהיו פתלאטים במוצר. 

צבע סינתי:

חלק מחומרי הצבע, בדומה לצבעי מאכל במזון, נמצאו מסוכנים ובעייתיים לשימוש. חלקם מיוצרים מזפת וחלקם ידועים כמסרטנים. לדוגמא הצירוף האותיות: D&C ,FD&C ואחריהן מספר- הם ברובם תוצרי נפט זולים העלולים לגרום לתגובה אלרגית ורבים מהם הוכחו כמסרטנים.

הצבעים בסבון נועדו למשוך את העין, אך בדרך כלל גם הם עשויים מכימיקלים שעלולים להיות מסוכנים לבריאותך. סבון לבן עלול להטעות כאילו אין צבע, אך גם לו בדרך כלל יש תוספת של צבע לבן.  

הצבעים הטבעיים, לעומת זאת עמומים יותר ואינם מזיקים כלל.

כל הסבונים שאיגדנו לנטורלגרופיז הם נטולי צבע סינתטי. 

SLS ומקציפים:

אם תבדקו את המרכיבים הרשומים על בקבוקי השמפו שלכם, תראו שהם מכילים מרכיב הנקרא SodiumLaurethSulfate,(נתרן לאורת סולפט) או Sodium Lauryl Sulfate (נתרן לאוריל סולפט), או בקיצור  SLS.

מרכיב זה נמצא במרבית בקבוקי השמפו, והיצרנים משתמשים בו מכיוון שהוא זול מאוד ומייצר הרבה קצף.

הוכח שמרכיב זה עלול לגרום לסרטן במרוצת הזמן.

SLS המסוכן הזה הוא הראשון בין המרכיבים - דבר המעיד על כך שהוא המרכיב הנפוץ ביותר באותו מוצר.

מפחיד אה?

שימו לב לעובדה הבאה: מחקרים הראו שבשנות ה –80, הסיכוי לחלות בסרטן היה1מתוך8,000, ואילו היום, הסיכוי לחלות הוא 1מתוך3, ודבר זה חמור ביותר.

לכן, אנחנו בנטורלגרופיז מקווים שתפיצו את הבשורה לכמה שיותר אנשים, אולי ככה נצליח להקטין את "וירוס" הסרטן שמשתולל פה.

SLS הוא דטרגנט גס מאד, הוכח שכאשר הוא בא במגע עם העור הוא עלול לגרום לדלקות עור,לאובדן שיער, לעצירת שתן, ונזק אפשרי להתפתחות העיניים אצל ילדים קטנים.

בתעשייה, משמש חומר זה כמנקה רצפות במוסכים, כמסיר שומן ממנועים, דטרגנט לרחיצת מכוניות. לגוף עדיף שלא יהיה בין המרכיבים!

 

הדאגה הגדולה ביותר היא שהחומר הזה נמצא ב 90% ממוצרי השמפו המסחריים, כולל שמפו לתינוקות "אל-דמע". מחקרים שנעשו מראים כי תכשירי שמפו המכילים חומר זה עלולים לעכב ריפוי, ומונעים התפתחות נאותה של עיני ילדים.  ילדים מתחת לגיל 6 פגיעים במיוחד למגע עם חומר זה וחשופים להתפתחות בלתי תקינה של העיניים - מתוך תמצית דו"ח מחקר למניעת עיוורון.

תעשו לעצמכם טובה ותבדקו בכל סבון או מוצר קוסמטי- ועשו טובה אל תקנו אם יש SLS

 

פראבנים:


פראבנים הם קבוצה של חומרים משמרים שמונעים מחיידקים ומפטריות לגדול בסבון ולקלקל אותו. הבעיה היא שהם מחקים את פעולת הורמון האסטרוגן בגוף ונספגים דרך העור. מחקרים שונים מזהירים שהחשיפה לחומרים אלו עלולה לגרום להתבגרות מינית מוקדמת של בני נוער, לפגוע בפוריות האישה והגבר ולהגדיל את הסיכוי לתחלואה בסרטן השד, בגידולים סרטניים בשד נמצאו פראבנים.

איך הם הגיעו לשם? התשובה די ברורה, לא?

הפארבנים נמצאים תחת הרבה שמות למשל:

methylparaben, ethylparaben propylparaben, butylparaben, isopropylparaben isobutylparaben.

למרות שפרבנים משמשים במגוון כה רחב של מוצרים, רעילות של חומר זה לא נחקר, מטורף אה?

 יש חוסר מוחלט של מחקרי רעילות מודרניים על מרכיבים אלה (ב 1956 היה מחקר אחד שנוסה על עכברים) ז"א לא קיים מחקר אחד על הפראבנים שעומד בדרישות הרגולריטריות הקיימות כיום. 

 

בכדי שהמוצרים שלנו יוכלו להישאר על המדף ולא להתקלקל תוך כמה שעות מצאנו את הפתרון הידידותי לסביבה ולעור. הסבונים והשמפו שלנו מכילים Dehydroacetic Acid או sorbic acid שאלו הם החלופות הידידותיות לעור ולסביבה.

תו תקן אירופאי מחמיר אישר את החומרים האלה שהם טבעיים ומחליפים את הפראבנים שיצאו מהחוק באירופה: לפיו, לא מייצרים ולא מייבאים ליבשת מוצרים המכילים פראבנים. ואצלנו? ניחשת נכון.. עדיין לא יצא מהחוק השימוש בפראבנים המסוכנים אז יש לשים לב.

מרכיבי הסבון טבעי:

בסבונים שבחרנו לנטורלגרופיז יש רק חומרים צמחיים.

במרכיבים תוכלו למצוא שמנים אתריים ושמנים צמחיים הנמצאים בשימוש נפוץ בסבונים טבעיים, לדוגמא: שמן זית, שמן קוקוס, שמן קיק, שמן חוחובה ושמן שקדים.

שמנים אתרים הם מיצויים טהורים של השמנים הנדיפים של צמחים, שהם בעצם החומרים שנותנים לצמחים את הריח ותכונות הריפוי שלהם, לדוגמא: אילנג אילנג, לבנדר, קלנדולה, פטוצ'לי, עץ התה ועוד רבים וטובים.

חומרי הגלם הטבעיים והטהורים הרבה יותר יקרים מהחומרים הכימיים והסינתטיים, למרות זאת עשינו כל שביכולתנו כדי להגיע למחירים נוחים לכל כיס, כי בריאות ואהבת הסביבה היא מעל לכל עבורנו.

לחצו כאן לכל מוצרי הרחצה הטבעיים המכילים רק חומרים טבעיים ,טבעוניים לחלוטין, לא מכילים sls פראבנים, פורמלין או פורמלהייד -  חומר שיכול לגרום לכוויות, סרטן ופגמים גנטיים .

 

 

זיהום סביבתי:

 

כאשר משתמשים בכימיקלים מזיקים הנמצאים בסבונים, הם נשטפים בכיור ומגיעים למערכת הביוב ופעמים רבות מדי, הם מגיעים למקורות המים שלנו. על ידי שימוש בסבון טבעי מגיעים במקום זאת חומרים טבעיים שאינם מזיקים לאיכות הסביבה ובני האדם.

סבונים מסחריים רבים ותחליבי הרחצה מכילים מיקרופלסטיק. חלקי הפלסטיק  האלה משווקים במוצרי פילינג והם גם מגיעים לים, לאגמים ולאוקיינוסים. הם פוגעים בחיי בעלי החיים באוקיאנוס ומשבשים את המגוון הביולוגי הטבעי. הצעת חוק בארה"ב הצליחה לשלול שימוש במיקרו פלסטיק, אצלנו עדיין לא.

לעיתים קרובות המים בישראל מגיעים לבור ספיגה מקומי, ומשם ישירות לאדמה ולמי התהום, וחזרה לגופנו דרך הגידולים החקלאיים ומי השתייה, אז בואו ננסה להפסיק לירוק לבאר ממנה אנחנו שותים ונעבור למוצרים אקולוגיים.

 

קנייה מתאגידי ענק וחברות גדולות "מפרנסת" את זיהום האויר המפעלים האלה פולטים חומרים מסוכנים לאויר, משנעים מחו"ל ולחו"ל - הגורם העיקרי לסרטן בדרכי הנשימה ולכל מיני מחלות נשימתיות שהדור שלנו סובל מהן כל כך.


 

אז מה באמת יש במגבונים לחים "רגילים"?

החומר הבסיסי המרכיב את המגבון הלח הוא אל-בד . ה"בד" הזה מהונדס ומורכב מפולימרים סינתטיים, כדי שה"בד" הזה יהיה לבן צחור, מלבינים אותו בכלור או אקונומיקה, מיותר לציין מה חומרים אלה עלולים לעשות לעור תינוקך.
הם עשויים להכיל חומרים משמרים כמו פראבנים, פרופילן גליקול, SLS, מבשמים מסוכנים  ועלולים להכיל חומרים כמו נתרן הידרוקסידי, סודה קאוסטית, שמשתמשים בו כחומר לפתיחת סתימות , הזוי, כיוון שהוא גם משמר את המגבונים וגם מאפשר פעולת ניקוי מהירה, מצאנו גם חומר משמר שמשמש כחומר הרדמה בתעשיית הדגים ועושים בו שימוש בעולם המגבונים הלחים מפחיד נכון?

גילינו עוד כמה חומרים מסרטנים שאחד מהם הוכח כמסרטן דרכי הנשימה. בשנת 2004הוקמה ועידה בכנסת בשיתוף החברות הגדולות של יצרני המגבונים במשק במטרה לאסור שימוש בחומר הזה, לצערנו לא באמת יצאה משם הוראת אכיפה אמיתית. 

בניגוד למה שאתםן בטח חושביםות, השימוש במגבונים לחים הוא אחד מהגורמים הכי שכיחים לטחורים.

א.נשים שמשתמשיםות במגבונים לא יודעיםות שהם פוגעים והורסים את השכבה העליונה העדינה של העור, מה שגורם לדימומים, פצעים ופריחות.

לא מעט כירורגים, רופאי עור וגסטרו שואלים את החולים אם הם עושים שימוש במגבונים לחים במטרה למצוא את הגורם לתופעת הטחורים.

מחקר חדש יחסית טוען שיש במגבונים לחים לא מעט חומרים אחרים ומסוכנים שנכנסים לעור במהירות וכתוצאה מכך יש תינוקות שמפתחים אלרגיות לאוכל בגלל שימוש במגבונים לחים.

השימוש היומיומי במגבון משנה את ההרכב הטבעי שיש לעור התינוק וכל נגיעה באזור מאפשר לחומרים אחרים לחדור למערכת הגוף (כיוון שאין שכבת הגנה), מערכת החיסון לא אמידה מספיק והגוף מפתח נוגדנים וכאשר הילד פוגש לראשונה אוכל מסוים התגובה הראשונה שלו יכולה להיות אלרגנית. 

מעבר לנזק הבריאותי החבוי במגבוני התינוקות, הנזק האקולוגי הוא עצום.

בישראל נצרכים 3.1 מיליארד מגבונים בשנה המגבון הסטנדרטי יתכלה, אם בכלל, כעבור 500 שנה. אם הוא לא עשוי מויסקוזה או עמילן תירס למשל, הוא יהפוך להיות חלקיקי פלסטיק שיזהמו את מי השתיים שלנו, מי הים ואת המגוון הביולוגי.


המגבונים האורגניים והאקולוגים של כליל עשויים מחומרים טבעיים ולכן מתכלים תוך מספר חודשים במהירות בטבע.
המגבונים מותאמים לעור התינוק ומכילים תמציות צמחים אורגניות. המגבונים של כליל הם ביודגרדבילים, נטולי אלכוהול, פראבן ובישום!
אין צורך להשתמש יותר במגבונים הרגילים המכילים כימיקלים שלא בריאים לתינוק ולסביבה.

 

מה זה חיתול אקולוגי?

כדי להבין מהו חיתול אקולוגי, צריך להבין קודם כל מה זה חיתול רגיל.

אז קבלו כמה עובדות מעניינות על החיתולים "הרגילים" , שנראים כ"כ תמימים בפרסומות המתוקות שאנחנו רגיליםות לראות.

בחיתולים רגילים יש חומרים מלבינים כגון כלור, שאחד מתצורותיו הוא "דיוקסין" הידוע כמסרטן גם בכמויות מזעריות, ובנוסף הוא גורם להפרעות פריון, ירידה במערכת החיסון, הפרעות בהתפתחות ועוד תופעות שלא היינו מצפים מחומרים ששמים בחיתול לתינוקות.

כל זאת רק לשם הלבנת המוצר אגב, הוא מצוי גם בתחבושות היגייניות (נטורלגרופיז דאג לך גם לזה).

גם תוספות בישום נמצאות בחיתולים, מה שנועד לטשטש את הריח, לא של יציאות הפעוט.ה אלא של הכלור!  

הייתםן מאמיניםות?
 

עוד חומר לא תמים שנמצא בחיתולים הוא הניילון, תוצר לוואי של פטרוכימיקליים או בשפת העם הפשוטה- נפט!

.ישנה כמות של עד כרבע כוס נפט בכל חיתול רגיל. עצוב
הניילון נועד לאטום דליפת נוזלים החוצה אך במקביל הוא חוסם את יכולת האוורור , אותה אטימה היא שגורמת לרוב התינוקות לפתח,תפרחת חיתולים.
אגב, לתפרחת הזו, מציעות החברות הידועות "משחות פלא" לשם צריכה יומיומית של מוצר נוסף שבא לתקן משהו שמלכתחילה לא היה אמור לקרות אם המוצר היה ידידותי לעורו העדין של התינוק שלנו

TBT

 זהו חומר המופק מעופרת והוכח כרעיל. הוא גורם להפרעות בכל המערכות בגוף וכן לבעיות קשב וריכוז
 

קצב ההתכלות של חיתולים רגילים הוא מעל 300 שנים, כל החומרים המזיקים הללו עוטפים את עור התינוק שלכם מהרגע שיצא מהבטן המגנה והחמה של אמא

חבריםות. אנחנו צורכים חיתולים לא אקולוגיים כבר כמעט שלושה עשורים, לפני כן היו חיתולי בד

שמתםן לב שגם ב 30 שנה האחרונות ישנה עלייה דרסטית בתופעות של סרטן בקרב נערים ונערות, בעיות פריון, רגישויות רבות במערכת המין, והעיכול, הפרעות קשב וריכוז ועוד דברים שהדף קצר מלהכיל
התינוקות הללו עטופים שנתיים וחצי בממוצע

בחומרים הללו

כשיו נספר לכם מה זה אומר חיתול אקולוגי

החיתול האקולוגי של "ביו בייבי" ו"פינגו" מיוצר במפעל אקולוגי מוקפד במיוחד הפועל באנרגיה סולרית בלבד ובאישורים אקולוגיים המחמירים בעולם
 

החיתול עשויי מחומרים טבעיים ומתכלים ומגן על עור התינוק
החיתול האקולוגי של החברות שבחרנו מונע אדמומיות פריחות ופצעים. לא תצטרכו להשתמש באף משחת החתלה. בדוק
כל אלה נמנעים מכיוון שהחיתול האקולוגי הזה מבוסס על תאית של עץ ואינו מכיל כלור, פי בי סי ובישום

מהסיבה הזאת הוא נושם ואנטי אלרגני
 

"Bio Baby

החיתול האקולוגי הוא דק, קל ורך במיוחד.  הוא מכיל 30% פחות כימיקאלים מחיתול רגיל ו15% פחות מכל יתר החיתולים האקולוגים הקיימים בעולם
עיצובו החדשני של החיתול האקולוגי, מסייע לתינוק להישאר יבש לזמן ארוך יותר וכושר ספיגתו מעולה
המעטפת החיצונית במקום נילון עשויה מעמילן תירס ולכן חיתול ה"ביו בייבי" הוא חיתול פרימיום המונע תפרחות וגירויים בעור הרגיש של התינוק. יכולת הספיגה של החיתול מגיעה ל-12 שעות, וכך תינוקך נשאר בטוח יבש ורגוע.  החיתול הזה זכה לחיתול הטוב ביותר באירופה
הנוסחה החדשה של חיתולי "ביו בייבי" כוללת 100% שמנים טבעים של קמומיל ,אילנג אילנג לבנדר וגרניום המרגיעים את עור התינוק

לסיכום, החיתולים המיובאים של "Bio Baby" הינם באיכות הגבוהה ביותר בשוק ואקולוגיים במיוחד.
החיתול האקולוגי הזה הוא מדהים והוא נמכר במחיר כמעט זהה לחיתול רגיל (ללא מבצעים).
אנחנו גאים למכור לכםן חיתולים אקולוגיים, ידידותיים לסביבה ומעולים לעור התינוקות במחיר הגיוני ושווה לכל כיס.

הסכנה מאחורי מבשמי בדים ומרככי כביסה מבושמים:

מרככי כביסה ומבשמי בדים שונים מכילים חומרים סינתטיים שנועדו להעניק למוצרים ריח ממכר, אבל בפועל עשויים להוביל לתסמינים מאוד לא סימפטיים, כמו בעיות בדרכי הנשימה, כאבי ראש, התעטשויות וגירוי בעיניים. המכון הלאומי האמריקאי לבטיחות בעבודה מצא שיותר מ-30 אחוז מתרכובות המשומשות בתעשיית הבישום רעילות.

כאמור, הן יופיעו תחת המילה הכללית "בישום", "ניחוח", או "fragrance", כנראה כדי לא לחשוף "סודות מקצוע" ומתכונים סודיים שעומדים מאחורי המוצר וריחו הייחודי. העדיפו תמיד להשתמש בחומרי בישום טבעיים, במיוחד אלו הקשורים לבגדים שלכם, שבאים במגע עם העור שלכם.

מרכך הכביסה וסבון הכביסה של כליל עשוי מחומרים טבעיים המיועדים לעור עדין ולתינוקות. תוכלו למצוא באתר את מבשם האריגים של אליסיום שמכיל בתוכו חומרי ריח טבעיים שלא יזיקו לעור ולסביבה.

דאודורנטים טבעיים:

על הפראבן דברנו בנושא סבוני רחצה, הוא חומר משמר שנפוץ מאד כיום והשפעתו הרסנית מאוד. גם בדאודורנט שלכםן כנראה ישנם פראבנים. חלקם מפרים את האיזון של המערכת ההורמונלית, שכן הם מתנהגים כאסטרוגן, ובכך מעלים את הסיכוי לחלות בסרטן השד או הערמונית.

שימו לב כי חומר רעיל בשם הטריקלוסאן נמצא גם הוא כמעט בכל דאודורנט. החומר הזה מוכר לגוף הפדרלי של ארה"ב כחומר הדברה. במגע עם מים , הוא יוצר כלורופורם, גז רעיל, המזיק לרקמות ולעור. ממש מבהיל!

עוד תוספת מזיקה הנמצאת בדאודורנט היא סוג של אלכוהול נוזלי – פרופילין גליקול. מחקרים הראו שחשיפה יומיומית לכימיקל המסוכן הזה, עלולה לגרום לפגיעה במערכת העצבים המרכזית, הלב והכבד.

עוד שני חומרים שכנראה תראו על גב הדאודורנט שלכםן הם DEA ו TEA – חומרים שנאסרו באירופה כי הוכחו כפוגעים בכבד ובכליות. כאן בישראל וגם בארה"ב החומרים האלה לא נאסרו עדיין וחבל מאוד!

מצאנו את הדאודורנט הכי משתלם והכי יעיל. הוא גם ישראלי וגם ידידותי לך ולסביבה.
 

יש קשר בין סרטן השד לבין מריחת דאודורנט?

הפעילות האסטרוגנית של פרבנים אסטרוגנים, בין אם סינטטים או טבעיים הם גורם הסיכון העיקרי לסרטן השד. 

כ-20 מחקרים שונים קבעו כי לפרבנים יש פעילות אסטרוגנית, מה שהופך אותם רלוונטים כשמדובר בסרטן שרגיש לאסטרוגן. תירוץ נפוץ הבא להגן על היעדר מחקרים על הפרבנים, הוא שפעילות הפרבנים חלשה במונחים של עוצמה. לדוגמה, propylparaben ו butylparben הם כ-30,000 ו-10,000 חלשים יחסית לאסטרדיול, בהתאמה.

אסטרדיול קיים ברקמת השד בכמויות זעירות מאוד. הריכוזים של פרבנים שנימצאו ברקמות החולות היו פי מיליון מאשר ריכוז האסטרדיול ולכן גם בהתחשב בפעילות החלשה יותר שלהם, במקרה זה הכמות משמעותית יותר.

אבל זה לא הכל, מחקר מ- 2011 דיווח כי methylparaben גורם לתאי שד אנושיים להיות עמידים יותר בפני אפופטוזיס (הרס טבעי של תאים), אשר, על פי המחקרים יכול לספק את הבסיס המולקולרי של התפשטות גידול ממאיר. הארווי ואוורט גם מצטטים מחקר אחר משנת 2007, אשר מצא כי propylparaben ו- butylparben עלולים לגרום נזק רב ל- DNA שלנו.

הארווי אוורט משערים שהכימיקלים במוצרי טיפוח עשויים להזיק לבריאות שלך ולתרום לסרטן השד ומבססים זאת על שתי תצפיות מרכזיות:

שיעורי סרטן השד גדל בעשורים האחרונים, בקורלציה עם גורמי סגנון חיים רבים אשר עברו שינוי משמעותי במשך הזמן הזה כמו תזונה, השמנה, שימוש במוצרי טיפוח המכילים כימיקלים לא בדוקים ועוד.
גידולים ממוקמים באופן לא פרופורציונלי ברבע העליון החיצוני של השד, וגידולים רבים יותר נמצאים בשד השמאלי, מה שמראה שזה יכול להיות קשור למוצרים הנמרחים על העור באזורים אלה , רוב האנשים הם ימניים, מה שיכול להפוך את המריחה בצד שמאל יותר משמעותית מאשר בימין.

אחת מתצפיות המפתח של הארווי אוורט היא:

האמירה שאין ראיות כי דיאודורנטים קשורים לסרטן השד “הוא נכון טכנית, אבל רק בגלל שלא נערכו כל מחקרים על מנת לחקור את כל קשרי הגומלין. טענות אלה מספקות ביטחון שווא ומסתירות את חוסר הראיות והידע האמפירי בנושא”.

אלומיניום, מרכיב נוסף שנמצא כמעט בכל דאודורנט – פועל להפסקת זיעה לחלוטין באזור בית השחי.
כלומר, ברגע שאין זיעה אין ריח. מונעי הזיעה משתמשים באלומיניום למנוע מהנקבוביות של בית השחי לפלוט את הזיעה ובכך מטפלים בריח הרע שנוצר. אפשר לומר שדאודורנט מונע זיעה פועל להפסיק את נידוף הזיעה של הגוף ותופעת לוואי של כך היא שאין ריח לא נעים מבית השחי. הבעיה העיקרית היא שהאלומיניום לא רק חוסם את אחד המסלולים של הגוף לסילוק רעלים, אלא זה מעלה שאלות לגבי לאן מתכות אלה הולכות לאחר שאתה מורח אותם. ככל הנראה הרעלים שאמורים לצאת מהגוף ישארו כלואים בגוף ויחזרו לזרם הדם.

קצת מספרים: מלחי אלומיניום יכולים להוות עד כ-25% מנפח של דאודורנטים מסוימים, וכן סקירה של מקורות נפוצים של חשיפה לאלומיניום עבור בני אדם מצאו כי שימוש בדאודורנט יכול להגדיל באופן משמעותי את כמות האלומיניום הנספג על ידי הגוף. על פי הסקירה, לאחר יישום בבית-שחי אחד עד 0.012% אלומיניום יכול להיספג . זה לא נשמע הרבה, עד שמכפילים את זה בפעם-פעמיים ביום במשך שנים, מה שמצטבר לחשיפה מאסיבית לרעל אלומיניום שלא אמור להיות בגוף שלך. אלומיניום עלול להיות יותר רעיל מכספית! 

אנחנו בנטורלגרופיז מצאנו דאודורנט מעולה של חברה ישראלית מדהימה.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jat.957

https://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.383.8031&rep=rep1&type=pdf

https://www.cogentoa.com/article/10.1080/2331205X.2018.1520470

https://onlinelibrary.wiley.com/toc/10991263/2012/32/3

Image by Diana Akhmetianova
Newborn Baby
brooke-lark-kXQ3J7_2fpc-unsplash.jpg

© כל הזכויות שמורות לנטורלגרופיז ישראל 2020

bottom of page